TÜRKER KOSGEB ÜZERİNDEN ATEŞ PÜSKÜRTTÜ ; HAYAL VE YALAN TÜCCARI AKP  
HAYAL ve YALAN TÜCCARI AKP Toplumumuzun tüm kesimleri gibi, esnafımız da ekonomik olarak büyük bir dar boğazın tam ortasında adeta can çekişiyor. Siyasi basiretsizliğin kaderimizi yaşamımızı olduğu gibi ekonomik yapımızı da darmadağın ettiği bir dönemdeyiz. Yıllarını çalışarak geçirmiş ne emeklimiz ay sonunu getirebiliyor, daha hava aydınlanmadan emek mücadelesi için yola koyulan ne taşeron işçimiz geçinebiliyor, ne de başta fındık üreticilerimiz olmak üzere, ekmeğini topraktan kazanan insanlarımız ayakta kalabiliyor, ne üniversite öğrencimiz ek bir iş yapmadan eğitim hayatını sürdürebiliyor, ne de ekonomimizin lokomotifi olan esnafımız kepenk kapatmadan, her geçen gün daha da borçlanmadan hayatını, ticaretini devam ettirebiliyor.
21.12.2016
940
Yazı Boyutu: A- A+

                                                                  HAYAL ve YALAN TÜCCARI AKP

                Toplumumuzun tüm kesimleri gibi, esnafımız da ekonomik olarak büyük bir dar boğazın tam ortasında adeta can çekişiyor.

                Siyasi basiretsizliğin kaderimizi yaşamımızı olduğu gibi ekonomik yapımızı da darmadağın ettiği bir dönemdeyiz. Yıllarını çalışarak geçirmiş ne emeklimiz ay sonunu getirebiliyor, daha hava aydınlanmadan emek mücadelesi için yola koyulan ne taşeron işçimiz geçinebiliyor, ne de başta fındık üreticilerimiz olmak üzere, ekmeğini topraktan kazanan insanlarımız ayakta kalabiliyor, ne üniversite öğrencimiz ek bir iş yapmadan eğitim hayatını sürdürebiliyor, ne de ekonomimizin lokomotifi olan esnafımız kepenk kapatmadan,  her geçen gün daha da borçlanmadan hayatını, ticaretini devam ettirebiliyor.

                AKP Hükümeti ise hayal ve yalan tüccarlığını göz göre göre sürdürmeye devam ediyor.

Sayın Başbakan Binali Yıldırım tarafından kısa bir süre önce durma noktasında olan ekonomiye, kepenk kapatmakla yüz yüze olan esnafımıza can simidi olarak, ekonomi ve koordinasyon kurulu toplantısında açıklanan, esnafımıza, KOBİ’lere ilk yıl geri ödemesiz, üç yıl vadeli, üçer ay aralıklı ödemeli, üst limiti 50 bin lira olan faizsiz destek kredisinin hayalleri ve yalanları ile bugün yüz yüzeyiz.

                KOSGEB tarafından sadece 250 milyar bütçe ayrılan ve veriler doğrultusunda ülke genelinde sadece 15.000 esnafımızın yararlanacağı ama ülkemizde olduğu gibi şehrimizde de umut bekleyen, başvuruların başlaması ile de esnafımızı daha da umutsuzluğa sürükleyen faizsiz kredi yalanının tam ortasındayız.

KOSGEB tarafından hangi ilde kaç esnafa faizsiz kredi desteğinin verileceğinin açıklanmaması apayrı bir soru işaretidir.

                Bu dağılımın TÜİK verilerine göre yapılacağı belirtilmiştir. Türkiye’nin genel nüfusunun, her ilde kaç adet KOBİ ve esnafın bulunduğunun, esnafların ihtiyaç durumlarının, nüfusa göre il veya ilçe başına düşen gelirler gibi istatistiksel veriler doğrultusunda dağılımın yapılacağı belirtilmiştir.

                AKP iktidarı esnafın ve toplumun gözünün boyamaya devam etmektedir. Adeta hayal satmaktadır, reklam yapmaktadır. Esnaflarımıza deyim yerindeyse bedava faizsiz para veriyoruz, ekonomiyi canlandırıyor, esnaflarımıza sahip çıkıyoruz havası ve algısı yaratmaya çalışmaktadır.

                Ülke genelinde sadece 15.000 civarında esnafımızın yararlanması beklenen faizsiz kredi desteği için sadece Giresun ilimizde 7.000 civarında başvuru bulunduğu söylenmekte, TÜİK verileri doğrultusunda yapılacak değerlendirme ve dağıtımda ise sadece 77 esnafımızın yararlanabileceği öngörülmektedir.

                Acaba şehrimizde 16.000 üyesi bulunan esnaf ve sanatkarlar odalarının, esnaf temsilcilerimizin bu doğrultuda hiç görüşleri alınmış mıdır?

                Ülkemizde bir sicil affı çıkmadan hangi esnaf bu ve benzer kaynaklardan yararlanmaktadırlar? 3 esnafımızın 2’sinin bankalar arası ticaret sicilinin batak ve yasaklı olduğu bu dönemde, bu faizsiz kredi desteğini hangi tuzu kurular kullanacaktır?

                Tüm bu veriler ışığında anlaşılıyor ki; bin bir umut bu krediden yararlanmayı bekleyen esnafımız yine hüsrana uğrayacaktır. Ekonomik ve ticari sicili iyi olan esnafımız bu kredileri yine kullanmaya devam edecek, esnek ve belirsiz kullandırım şartları ile yine AKP yandaşları kollanacak ve sevindirilecektir. Servetlerine servet, para katmaya devam edeceklerdir.

                Bekleyip göreceğiz, aşırı yüklenme sonucu olduğu söylenen, çalışmayan, ağır aksak iş gören KOSGEB’in sıfır faiz başvuru sitesinden ve sistemden şehrimizde kimler çıkacaktır?

Bu belirlenecek listenin de kamu oyuna açıklanmasının artık bir zaruriyet olduğunun bilinmesi gerektiğini tüm yetkililere buradan iletirken, aksi haldeki her tutumun gereğinin de halkımıza ve esnaflarımıza bizler tarafından iletilmesinin boynumuzun borcu olduğunun hassasiyetle bilinmesini isteriz.

 

                                                                                                                                                                  Hakan TÜRKER

                                                                                                                                                      CHP MERKEZ İLÇE BAŞKANI