GİRESUN CHP MERKEZ İLÇE; ECZACILAR VE ÇALIŞANLARINA ZİYARET  
CHP Giresun Merkez İlçe Başkanı Hakan Türker 14 Mayıs Eczacılar Günü dolayısı ile şehir merkezinde bulunan 50 eczacı ve çalışanlarını ziyaret ettiklerini belirterek, mesleğini her şeyden önce insan sağlığı odaklı yapan eczacı ve çalışanlarının bu değerli günlerini kutlayarak, çeşitli değerlendirmelerde bulundu.
13.05.2017
221
Yazı Boyutu: A- A+
Türker; eczacıların devlet tarafından köşeye sıkıştırıldığına dikkat çekerek, “İnsanımız Eczacılar ile ilaç bedellerini ve devletin eczaneler üzerinden tahsil ettiği ücretler için karşı karşıya gelir duruma düşmektedir.

Türk Eczacıları Birliği ile Sosyal Güvenlik Kurumu ve Maliye Bakanlığı arasında imzalanarak yürürlüğe giren Tip Sözleşmeler ile eczacıların kamuya ilaç vermesi ve verilen bu ilaçların bedelinin eczacıya ödenmesi şartları ve süresi belirlenmektedir. Bu Tip Sözleşme hükümlerinde yer alan geri ödeme süreleri özellikle Konsolide Bütçeye bağlı kamu kurumlarınca devamlı olarak istismar edilmektedir. Aylarca eczacının parası ödenmemektedir.

Ayrıca, gerek Sosyal Güvenlik Kurumu emekli mensuplarının, gerekse Konsolide Bütçeye bağlı kurum mensuplarının maaşlarından kesilerek eczane hesabına aktarılması gereken katılım paylarının eczacılar tarafından hesaplanması ve hatta takibi bile olanaksız hale gelmiştir. Sürekli hale gelen ödeme gecikmeleri, eczacıları kredi ve faiz batağına iteklemektedir. Birçok eczacı da bu bataklığın tam içindedir” ifadelerine yer verdi.

Kurum provizyon işlemlerinin aksak hali, kamu ilaç alım protokolleri ve sürekli anlamsız değişimi, yatan hasta reçetelerindeki karmaşıklık, eczacıların vezneci olarak devlet tarafından kullanımının, eczacı ve hasta arasındaki en büyük başlıca problemler olduğunu belirten Türker; “Hükümetin özellikle özel hastanelerdeki soyguna bir an önce ‘dur’ demesi gerekmektedir. “Başı ağrıyan bir insan hastaneye girse 100 liradan aşağı çıkamamakta, bir aile çocuğunu özel hastanede dünyaya getirmek istese masrafları en az 1000 lirayı bulmakta, ülkemizin meşhur bıçak parası uygulaması el atından devam etmektedir” ifadelerine yer verdi.

İktidarın eczaneleri dahi tahsilat gişesi olarak gördüğünü, vatandaşlarla eczanelerin her defasında karşı karşıya bırakıldığını, eczaneye adım atan bir hastanın muayene ücreti, reçete bedeli gerçeği ile yüz yüze kaldığını, birçok vatandaşın bunları ödeyecek durumu olmadığı için yükün bu ücretleri tahsil edemeyen eczacılara kaldığını belirten Türker, AKP’nin göz boyayan ve batmak üzere olan bir rant partisi olduğunu ileri sürdü.


Türker, “Aile hekimliği hizmetini başlattık, artık aile hekimleri aileden biri gibi olacak, yedi gün yirmi dört saat hizmet verecek, bütün sağlık sorunlarımızı takip edecek, kapımızı tıklayacak, evimize girecek’ diyen hükümet yetkililerini de aile hekimlerinin önünde oluşan uzun kuyruğu görmeye davet ediyorum” dedi.

Sağlık sisteminin ve alt yapısının hala yetersiz olduğunu savunan Türker, tanısı bile belli olan bir hastalığa doktorun standartlarda 17 dakika zaman ayırması gerektiğini, randevu sisteminde hastalara 10’ar dakika ayrıldığını, randevusuz hastaların araya girmesi, yoğunluğun ve yetersizliğin bu süreyi üç dört dakikalara kadar çektiğini, olanın da boşu boşuna tedavi süresi, tedavi maliyeti ve sağlık riskleri artan hastalara olduğunu belirtti.